گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1402/06/13 - 19:07
كد :121

حوله خشک کن فولادی یا آلومینیومی؟ کدام بهتر است؟

با بررسی ویژگی ها و مشخصات حوله خشک کن فولادی و آلومینیومی می توان تفاوت آن ها را متوجه شد و برای انتخاب آن ها تصمیم گرفت

حوله خشک کن ها وسایلی فلزی یا نیمه فلزی هستند که بسته به نوع کاربرد می توانند از نظر جنس متفاوت باشند. اکثر رادیاتورها به عنوان حامل دمای آب عمل می کنند. یکی از کاربردهای رادیاتور در خودروها خنک کردن آب برگشتی از موتور است. در منازل برای انتقال گرما از آب گرم موجود در دیگ به داخل ساختمان استفاده می شود.
انواع رادیاتورها از جمله رادیاتور آلومینیومی، فولادی، مسی و چدنی متفاوت است.
قیمت انواع حوله خشک کن از حیث وزن، ظاهر، مقاومت در برابر رطوبت و .... از جمله عناصری است که در این متن به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

جدول مقایسه حوله های فولادی، آلومینیومی و استیل

 

مشخصات حوله خشک کن آلومینیوم حوله خشک کن استیل حوله خشک کن فولادی
قیمت ارزان ترین گران ترین متوسط
وزن سبک ترین متوسط سنگین
مقاومت در برابر آب بالا بسیار بالا در صورت عدم آبکاری، مقاومت کمی دارد.
شکل ظاهری زیبا زیبا زیبا
بازدهی گرمایی بسیار بالا بالا کمتر از سایر نمونه ها
مقاومت در برابر ضربه کمتر از سایر نمونه ها بالا بسیار بالاتر


حوله خشک کن وسیله ای است که علاوه بر خشک کردن لباس، گرمایش راحت سرویس بهداشتی را نیز فراهم می کند. این دستگاه از جنس استیل، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و شیشه طراحی و ساخته شده است.

553

بیشتر بدانید: نمایندگی ایران رادیاتور در کرج

مزایای حوله خشک کن آلومینیومی

قیمت مناسب

در بین انواع حوله خشک کن برقی استیل، آلومینیومی و فولادی، ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین حوله خشک کن آلومینیومی است. آلومینیوم یکی از فراوان ترین فلزات در پوسته زمین است که دسترسی به آن را نسبت به سایر فلزات راحت تر می کند. به همین دلیل است که قیمت رادیاتور آلومینیومی بسیار مناسب است.

راندمان حرارتی بالا

یکی دیگر از ویژگی های حوله خشک کن آلومینیومی راندمان حرارتی بالای آن است. به عبارت دیگر، آلومینیوم به سرعت گرم می شود و گرما را بسیار سریعتر از فولاد به محیط اطراف خود منتقل می کند.
این امر باعث شد تا حمام و توالت سریعتر با حوله آلومینیومی گرم شوند و لباسها سریعتر خشک شوند.

خیلی سبک

همانطور که همه می دانید وزن ظروف و تجهیزات آلومینیومی بسیار کمتر از فولاد است و حوله خشک کن آلومینیومی نیز بسیار سبک است. در این صورت علاوه بر حمل و نقل آسان، نصب این دستگاه بر روی دیوار نیز بسیار ساده است.

مقاومت در برابر رطوبت

حوله خشک کن دائماً در معرض رطوبت حمام است. بنابراین جنس این دستگاه باید به گونه ای باشد که در برابر رطوبت هوا مقاومت بالایی داشته باشد. در مقایسه با سایر فلزات، آلومینیوم مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت هوا دارد و بیشتر در معرض خوردگی است.

ظاهر زیبا

این ماده به راحتی شکل می گیرد و دارای انعطاف پذیری بالایی است. برای این منظور خشک کن آلومینیومی در هر طرح و شکلی تولید می شود. ظاهر متنوع و جذاب این محصولات، گرمکن برقی حوله ای آلومینیومی را به یکی از پرطرفدارترین و پرفروش ترین انواع تجهیزات تبدیل کرده است.

معایب حوله خشک کن آلومینیومی

از دست دادن سریع حرارت
گرفتگی رسوب در مناطق دارای آب سخت

 مشخصات رادیاتور خشک کن فولادی

حوله خشک کن آهنی وزن و قیمت بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد. اما این دستگاه دارای مزایایی نیز می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد:

مقاومت در برابر رطوبت

تجهیزات فولادی مقاومت نسبتاً کمی در برابر رطوبت و آب دارند. اگر خشک کن فولادی در نزدیکی رطوبت قرار گیرد، پس از مدتی زنگ زده و نامناسب به نظر می رسد.
اما امروزه حوله خشک کن فولادی به صورت آبکاری شده و مقاوم در برابر رطوبت تولید و عرضه می شود. فولاد گالوانیزه بسیار محکم است و در صورت عدم خراش در برابر خوردگی نیز مقاوم است.

راندمان حرارتی

بعد از روشن کردن یک خشک کن فولادی، برخلاف فلز آلومینیوم، کمی زمان می برد تا گرم شود. اما پس از خاموش شدن دستگاه، این گرما در داخل باقی می ماند و دستگاه به مرور زمان خنک می شود.
در صورتی که خشک کن آلومینیومی بلافاصله پس از توقف دستگاه سرد است و حتی پس از توقف نیز نمی توان از حرارت آن استفاده کرد. لازم به ذکر است که از این وسایل گرمایشی علاوه بر خشک کردن لباس برای گرم کردن محیط نیز استفاده می شود.

مقاومت در برابر ضربه

یکی از ویژگی های مهم فولاد مقاومت بالای آن در برابر ضربه است. مراقب باشید، آلومینیوم مقاومت کمتری دارد

معایب حوله خشک کن فولادی

وزن بالا
دیرتر از حوله خشک کن آلومینیوم گرم می شود.

در این متن رادیاتور حوله خشک کن آلومینیومی، فولادی با هم مقایسه شده است. حوله گرم کن آلومینیومی به دلیل مقاومت در برابر آب، قیمت ارزان و وزن سبک یکی از پرطرفدارترین تجهیزات می باشد. اما حوله خشک کن فولادی نیز جایگاه خوبی در بازار دارد که می توان نسبت به سلیقه و محیط مورد نظر مناسب ترین حوله خشک کن را انتخاب نمود.