گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/10/27 - 16:36
كد :26

مبدل پکیج چیست

محفظه بالای مشعل که آب در آن جا گرم می شود را مبدل می نامند که ارتباط مستقیمی با شعله مشعل دارد. در واقع مبدل پکیج به قطعه ای می گویند که هم وظیفه تامین آب گرم و همچنین تامین گرمای رادیاتور را بر عهده دارد.

مبدل پکیج چیست

محفظه بالای مشعل که آب در آن جا گرم می شود را مبدل می نامند که ارتباط مستقیمی با شعله مشعل دارد. در واقع مبدل پکیج به قطعه ای می گویند که هم وظیفه تامین آب گرم و همچنین تامین گرمای رادیاتور را بر عهده دارد. یک مبدل خوب در داخل پکیج دیواری قادر است به خوبی آب داغ مورد نیاز مصرف را تامین گرداند و همچنین رادیاتور های ساختمان را گرم نگه دارد.

 

 

مبدل پکیج چیست

 

مبدل پکیج در پکیج دیواری

در تعریف پکیج دیواری می توان گفت که تجهیزاتی هستند که به منظور گرم کردن آب و گرمایش محیط به کار می روند. پکیج ها نیازی به موتور خانه ندارند و بر اساس نوع مدا، نوع احتراق، محل نصب و ... در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. از انواع پکیج ها می توان به 4 نمونه زیر اشاره نمود که هریک دارای ویژگی های متفاوتی نیز می باشند:
پکیج زمینی
پکیج دیواری
پکیج بدون فن
پکیج فن دار

پکیج های مبدل حرارتی را به دو نوع تک مبدله و دو مبدله نیز تقسیم بندی می کنند:
•    پکیج تک مبدل یا بی ترمیک: در پکیج هایی که دارای تک مبدل هستند، آب گرم مصرفی و آب گرم مدار هر دو با تماس مستقیم شعله مشعل گرم می شود. در حالت پکیج دیواری تک مبدل تنها در شرایط آب و هوا زمستان فعال می شود و در حالت تابستانی نیز بی استفاده می ماند. چون مبدل تمام وظیفه گرم کردن آب و محیط را به صورت مستقیم با حرارت گرفتن از شعله مشعل، انجام می دهد، رسوب زیادی در آن می بندد که رسوب زدایی آن خطرناک می باشد و ممکن است منجر به سوراخ شدن مبدل شود.
•    پکیج دو مبدل یا مونو ترمیک: پکیج های دو مبدل را می توان دارای دو نوع مبدل اصلی و صفحه ای دانست. زمانی که افراد نیاز به آب گرم مصرفی دارند، پمپ دستگاه فعال می شود و با گردش آب در میان مبدل صفحه ای ثانویه، آب گرم مصرفی را تامین می کند.

مزایای و معایب مبدل پکیج

مزایای مبدل پکیج در پکیج های تک مبدل و یا دو مبدل متفاوت می باشد از جمله:
پکیج تک مبدله: در این نوع مبدل، آب گرم مصرفی سریعتر گرم می شود و همچنین به دلیل عدم فعالیت پمپ در حالت تابستان عمر بالاتری دارد. از معایب این نوع پکیج تک مبدله می توان به رسوب گیری بالای آن اشاره کرد.
پکیج دو مبدله: در این نوع پکیج آب گرم مصرفی به طور یکنواخت گرم می شود که این امر سبب می شود در مبدل های حرارتی رسوب کمتری ایجاد شود، اما برای گرم کردن آب نیاز به زمان زیادی دارد و اینکه چون در فصل های تابستان نیز فعال است سبب استهلاک بالای دستگاه می گردد.

تعمیر مبدل پکیج

پکیج های دیواری به دلیل استفاده فراوان در ساختمان ها ممکن است بعد از گذشت چند سال دچار آسیب دیدگی از ناحیه مبدل شوند. مبدل ها از جنس مس می باشند تا رسانای خوبی برای گرمایش باشند اما در زمان تعمیر آن ها به دلیل گران بودن، هزینه زیادی می برند. از دلایل آسیب و سوراخ شدن مبدل پکیج می توان به عدم اسید شویی مبدل به طور منظم، اشاره کرد.
اگر مبدل به طور مرتب اسید شویی نشود، مبدل جرم و رسوب می گیرد. در این زمان نیاز است حرارت بیشتری به آن برسد تا آب را گرم کند و این امر خود سبب سوراخ شدن آن از یک یا چند نقطه می شود. البته مبدل هایی که از بیرون سوراخ می شوند و یا حتی مبدل های دو منظوره نیز قابل تعمیر می باشند.

نمایندگی ایران رادیاتور در کرج

تعمیر مبدل پکیج در کرج