گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/03/01 - 15:48
كد :69

مقایسه کولر گازی با کولر آبی

استفاده از یک سیستم خنک کننده در فصول گرم سال از امور مهم برای هرکسی می باشد اما این که کدام سیستم سرمایشی مناسبتر است همیشه یک چالش ایجاد می کند. که کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟

مقایسه کولر گازی با کولر آبی

با شروع شدن روزهای گرم سال و گرم شدن هوا، مردم به این فکر می افتند که یک سیستم تهویه مطبوع تهیه نمایند تا محیط را خنک کند. استفاده از کولر آبی یا کولر گازی اولین انتخابی است که به ذهن افراد می رسد. اما این که خرید کدام یک بهتر و به صرفه تر است، همیشه چالش برانگیز بوده است. در این مقاله به بررسی تفاوت کولر های گازی با کولرهای آبی می پردازیم.

کولر آبی

کولر آبی عمل خنک سازی محیط را با استفاده از آب انجام می دهد. تولید سرما در کولر های آبی به همراه تبخیر قطرات آب در ذرات هوا انجام می شود. اگر در مناطقی با آب و هوای خشک سکونت دارید، استفاده از کولرهای آبی بهترین گزینه می باشد. مصرف برق کولرهای آبی در برابر کولرهای گازی کمتر است.

طرز کار کولر های آبی

کولرهای آبی برای خنک سازی محیط مراحل زیر را طی می کند: 
آب توسط یک پمپ الکتریکی از تشتک به قسمت بالای پوشال‌ها می‌رود و روی پوشال‌ها می‌ریزد و آن‌ها را خیس می کند. عبور هوا از روی پوشال ها سبب تبخیر آب روی پوشال ها می شود.
از آنجایی که آب، برای تبخیر شدن گرمای هوای اطراف را جذب می‌کند، باعث خنک شدن هوا می‌شود.
این هوای خنک با رطوبت حدود ۹۰ درصد وارد فضا می‌شود.

مقایسه کولر گازی با کولر آبی

کولر گازی

استفاده از کولرهای گازی امروزه بسیار رواج یافته است.کولر های گازی برخلاف کولر های آبیرطوبت محیط داخلی را افزایش نمی دهند. کاربرد کولرهای گازی در آب و هوای شرجی بیشتر دیده می شود. سیستم کولرهای گازی با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز، کار می کند و بدین ترتیب سرما را تولید می نماید.

طرز کار کولر گازی

کولرهای گازی رطوبت هوای داخلی را افزایش نمی دهند و هم برای محیط های شرجی مناسب هستند و هم محیط های مرطوب. زمانی که دکمه روشن کولرهای گازی زده می‌شود، الکتروموتور فن داخلی شروع به کار می‌کند.
گاز سردی که به صورت بخار و با فشار کم داخل مخزن کولر است، توسط کمپرسور مکیده شده و فشار و دمای آن افزایش می‌‎یابد.
سپس گاز به دلیل اختلاف دما با هوای بیرون، حرارت خود را از دست داده و به مایع تبدیل می‌شود.
این مایع در لوله های داخلی گاز جریان می یابد، سپس حرارت هوا را جذب کرده و بدین ترتیب هوا خنک می شود.

تفاوت بین کولر آبی و کولر گازی

 

 

ویژگی‌های یک کولر آبی        ویژگی‌های یک کولر گازی
قیمت مناسب تقریبا 
هوا را خنک می‌کند        هوا را خنک و گرم می‌کند
با استفاده از پدهای جاذب آب (پوشال)، گرمای هوا را از بین می‌برد  هوا را با استفاده از ماده‌ی سرد کننده و مایع خنک‌کننده شیمیایی خنک می‌کند
قابل‌حمل وقتی نصب شود قابل جابه‌جا کردن نیست
برای کار کردن برق کمی مصرف می‌کند  برق زیادی مصرف می‌کند و گران است
بیشتر مناسب استفاده در مناطق خشک هم در مناطق خشک و هم مرطوب مفید است

کولر گازی بهتر است یا کولر آبی

اگه بخواهیم نگاهی اجمالی به این موضوع بندازیم می توانیم به چند نکته اشاره کنیم:
قیمت: کولر های گازی به دلیل ساختار و کارایی که دارند، گرانتر از کولرهای آبی هستند.
مصرف انرژی: کولرهای گازی برق زیادی مصرف می کنند و در مقابل کولرهای آبی بسیار پر مصرف هستند.
تعمیر و نگهداری: در هنگام استفاده از کولرهای آبی باید هر روز قبل مصرف آن را از آب پر کرد اما در سیستم کولرهای گازی چنین معضلی وجود ندارد.
عملکرد: طرز کار یک کولر آبی و یک کولر گازی متفاوت از یکدیگر است. کولر آبی، آب را می‌گیرند، آن را از بین پدهای جاذب مرطوب عبور می‌دهند و هوا را خنک می‌کنند. کولرهای گازی از یک مایع خنک‌کننده شیمیایی برای تهویه‌ی هوا و تغییر دمای آن استفاده می‌کنند. برخلاف کولر آبی که فقط هوا را تا حدودی خنک می‌کند.
شرایط آب و هوایی: کولرهای آبی فقط در آب و هوای خشک عملکرد خوبی دارند اما کولر های گازی در شرایط آبو  هوای مرطوب و شرجی، مطلوب عمل می کنند.
یکی از نکات بسیار خوب کولرهای گازی استفاده از آن ها در روزهای سرد سال است. زیرا سیستم گرمایش در کولرهای گازی گنجانده شده است.
بدین ترتیب و با توجه به موارد بالا و همچنین با در نظر گرفتن شرایط محیطی خود می توانید بهترین انتخاب را برای خنک سازی محیط خود داشته باشید.

نمایندگی کولر گازی در کرج