گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/03/04 - 16:10
كد :71

راهنمای نصب کولر آبی

کولر آبی یکی از بهترین سیستم های سرمایشی است که به دلیل ساختارساده و کارایی مناسب، استفاده از آن متداول است. با شروع فصول گرم سال مردم شروع به خرید کولر آبی و یا سرویس و نصب آن می کنند. در این مقاله به بررسی چگونگی نصب کولر آبی می پردازیم.

راهنمای نصب کولر آبی

کولر آبی یکی از بهترین سیستم های سرمایشی است که به دلیل ساختارساده و کارایی مناسب، استفاده از آن متداول است. با شروع فصول گرم سال مردم شروع به خرید کولر آبی و یا سرویس و نصب آن می کنند. در این مقاله به بررسی چگونگی نصب کولر آبی می پردازیم.
البته قبل از هرچیزی باید گفت نصب کولر آبی یک کار تخصصی است و باید توسط سرویسکار ماهر کولر آبی انجام شود. اما بهتر است با روش نصب آن آشنا باشید تا در صورت لزوم بتوانید خود آن را نصب نمائید.

سیم کشی کولر آبی

برای نصب کولر آبی باید از نصب برق و سیم کشی آن شروع کرد. سیم برق از پشت کنتور برق تا محل نصب کولر کشیده می شود. سیم کشی کولر آبی باید در جعبه تقسیم باشد تا در آب قرار نگیرند. سیم برق دیگر موجود در کولر آبی سیم کلید است که شامل پنج رشته‌ی نول، ارت، دورتند کولر، دور کند کولر و پمپ آب است.

نصب کولر آبی

هر کلید کولر شامل سه دکمه می شود:
دکمه اول مربوط به پمپ آب و به رنگ آبی است.
دکمه دوم مربوط به موتور کولر و به رنگ قرمز است.
دکمه سوم مربوط به دور تند و کند کولر است و رنگ‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد.

 

راهنمای نصب کولر آبی

نصب کلید کولر سه پل و چهار پل

کلید کولر سه پل به دلیل ارزان بودن و نصب آسانی که دارد، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به علامت‌های ثبت شده روی پیچ‌ها، رشته‌های سیم را به پیچ مرتبط وصل کنید.
کلید چهارپل، نسل جدید کلیدهای کولر آبی است اگر زمانی کولر کار نکند، این نوع کلید اتصال سیم نول به کولر را قطع می‌کند. این کلیدها دارای ۶ پیچ هستند که باید به رشته‌های مرتبط وصل شوند.
در سیم کشی به ترمینال کولر، سیم ها را باید از طریق جعبه تقسیم به کولر نصب نمود.

انتقال آب به کولر

آب کولر آبی از کنتور آب نشات می گیرد. انتقال آب از کنتور به کولر توسط لوله‌های پلیمری یا فلزی انجام می‌شود. برای اینکار لازم است لوله کشی آب را تا نزدیک‌ترین محل به کولر انجام دهید. از لوله به خروجی شناور، شلنگ آبی را وصل کنید تا انتقال آب به کولر انجام شود.

نصب آب ریز و شناور کولر

برای جلوگیری از خروج دائمی آب از کف کولر از آب ریز استفاده می شود که قطعه ای پلاستیکی است. برای اینکه آب‌ریز درست روی کولر نصب شود، باید با یک مهره و واشر به کف کولر محکم شود. شناور نیز برای کنترل حجم آب استفاده می‌شود. برای اینکه شناور درست کار کند باید کولر را کاملا تراز نصب کرد تا حجم درست آب کنترل شده و آب از آب ریز تخلیه نشود.

نصب چهار پایه کولر

در محل مناسب باید چهار پایه کولر را قرار داد تا کولر را بر روی آن نصب نمود. محل مورد نظر برای نصب کولر آبی باید صاف باشد تا کولر به صورت تراز روی آن قرار بگیرد. برای تحمل وزن کولر باید از چهار پایه های فلزی استفاده نمود.

نحوه اتصال کولر آبی به کانال

کانال‌ کولر از جنس فلز است. با توجه به جنس آن، برای نصب دهانه کولر به کانال می‌توانید از چسب، پیچ، تسمه فولادی یا گیره‌های پلاستیکی استفاده کنید. ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه اتصال دهانه به کانال گیره‌های پلاستیکی است.

نصب موتور کولر آبی

برای اتصال برق به موتور، باید سیم‌ها را از داخل جعبه تقسیم، با توجه به رنگ‌ آن‌ها به پیچ‌های موتور وصل کنید. موتور کولر آبی را به صورتی نصب کنید که امکان نفوذ آب به آن وجود نداشته باشد. پس از نصب موتور، باید پولی و تسمه کولر را نصب کنید. بعد از نصب تسمه بررسی کنید که خیلی شل یا سفت نباشد. در نهایت موتور را به پمپ وصل کنید.

قرار دادن پوشال برای کولر آبی

برای تولید کردن باد خنک باید پوشال انتخاب شده متناسب با ظرفیت کولر باشد. برای نصب پوشال کولر اقدامات زیر را انجام دهید:

شبکه‌های روی درب‌ کولر را باز کنید.
پوشال‌ها را خیس کرده و در جای خود بگذارید.
شبکه‌های سیمی را روی درب گذاشته و با انبردست شبکه‌ها را ببندید.

نصب دریچه کولر آبی

برای اینکه دریچه‌های کولر را به درستی نصب کنید، لازم است اندازه دریچه‌ها را از داخل اتاق به صورت دقیق اندازه گیری کنید. بعد از اندازه گیری، دریچه با سایز مناسب را خریداری و در اتاق نصب کنید.

تست کولر بعد از اقدامات بالا

به صورت زیر باید عملکرد درست کولر آبی را امتحان نمود:
پمپ آب را روشن و گردش درست آب را بررسی کنید.
دو درب کولر را ببندید تا از خیس شدن پوشال‌ها مطمئن شوید.
موتور کولر را روشن و نحوه کار آن را بررسی کنید.
میزان خنکی باد کولر را چک کنید.

نمایندگی کولر گازی در کرج