گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/03/22 - 06:21
كد :77

از کجا بفهمیم کولر گازی چند هزار است

اگر ظرفیت کولر مورد نظر خود را نمی دانید و دسترسی به کارتن و دفترچه راهنمای آن ندارید، می توانید از پلاک نصب شده بر روی پنل کولر، متوجه ظرفیت آن بشوید.

از کجا بفهمیم کولر گازی چند هزار است

کولر گازی از بهترین سیستم های سرمایشی است که برای هر مکانی باید متناسب با ابعاد آن از ظرفیت مناسب کولر گازی استفاده نمود. از این رو در هنگام خرید کولر گازی باید به ظرفیت کمپرسور این دستگاه توجه نمود. انتخاب یک کولر گازی حتما باید با توجه به نیازهای ما از قبیل متراژ محیط، میانگین دما در طول سال و … صورت بگیرد و اگر هنگام خرید کولر گازی این نکات را نادیده بگیریم، احتمال عدم دستیابی به یک نتیجه ایده‌آل دور از انتظار نیست. 
از این رو اگر ظرفیت کولر مورد نظر خود را نمی دانید و دسترسی به کارتن و دفترچه راهنمای آن ندارید، می توانید از پلاک نصب شده بر روی پنل کولر، متوجه ظرفیت آن بشوید.

کولر گازی

کولر گازی از سیستم های سرمایشی محسوب می شود که از چهار جزء اصلی کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط تشکیل شده است. این سیستم که از پر فروش ترین و محبوب ترین سیستم های سرمایشی به شمار می آید در ظرفیت های مختلفی طراحی و تولید می شود. که با توجه به ظرفیت آن، قدرت خنک کنندگی آن متفاوت می باشد. این دستگاه دارای مصرف بسیار بالایی از انرژی است اما امروزه مدل هایی از این کولر گازی با عنوان اینورتر که به معنای کم مصرف است، به بازار آمده که دارای فناوری جدیدی هستند که سبب کاهش مصرف انرژی و بالا بردن عمر دستگاه می شوند.

 

از کجا بفهمیم کولر گازی چند هزار است

تشخیص چند ظرفیتی کولر گازی

با این که چند هزار بودن کولر گازی هنگام خرید به اطلاع شما می‌رسد، شما با استفاده از 2 روش دیگر قادر به تشخیص این عدد خواهید بود. این روش‌ها عبارتند از:

  • خواندن پلاک کولر گازی
  • محاسبه قطر لوله‌های رفت و برگشت مبرد
  • واحد های اندازه گیری ظرفیت

ظرفیت سرمایشی و گرمایشی کولر گازی با واحد BTU/H بیان می‌شود (مثلاً ۱۸۰۰۰ یا ۱۲۰۰۰ BTU/H ) و هرچقدر این عدد بالاتر باشد توان سرمایشی و گرمایشی کولر هم بیشتر است.

ظرفیت کولرهای گازی معمولاً در مدل‌های آن‌ها بدون صفر بیان می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال چنانچه مدل کولری IAC-24CH/XA/A باشد ظرفیت آن کولر ۲۴۰۰۰ است؛ در کل معمولاً کولرهای گازی در ظرفیت‌های ۹۰۰۰، ۱۲۰۰۰، ۲۴۰۰۰، ۲۷۰۰۰، ۳۰۰۰۰، ۳۲۰۰۰، ۳۶۰۰۰ و ۴۸۰۰۰ تولید می‌شوند.
ظرفیت کولرهای گازی در مشخصات درج‌شده شده روی پلاک پنل کولر، با کلمه capacity مشخص شده و با واحد اندازه‌گیری BTU/H درج شده است؛ البته معمولاً ظرفیت سرمایش و گرمایش کولرهای گازی که دارای هر دو حالت هستند متفاوت است و ظرفیت کولر برای سرمایش معمولاً با کلمه Cool capacity و ظرفیت آن برای گرمایش با کلمه heat capacity یا عبارات مشابه مشخص شده است.
درصورتی‌که پلاک پنل مفقود یا مخدوش شده است و یا پنل متعلق به کندانسور دیگری است، می‌توانید با اندازه‌گیری ابعاد پنل ظرفیت کولر را بفهمید.

خواندن پلاک کولر گازی

ساده‌ترین روشی که شما می‌توانید در این راستا از آن استفاده کنید، خواندن پلاک دستگاه است. شما می‌توانید با مراجعه به کندانسور کولر گازی و بررسی بدنه این بخش، به پلاک و اطلاعات موردنظر خود دسترسی پیدا کنید. پس از پیدا کردن پلاک کولر گازی، شما اطلاعاتی از قبیل مدل دستگاه، نوع برق مصرفی، ظرفیت کمپرسور و … را مشاهده خواهید کرد که مطلع بودن از هر کدام از آن‌ها می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

محاسبه قطر لوله‌های رفت و برگشت مبرد

می‌توانید با اندازه‌گیری و محاسبه قطر لوله‌هایی که مبرد از طریق آن‌ها مسیر رفت و برگشت خود را پشت سر می‌گذارد، به این اطلاعات دستیابی پیدا کنید. البته محاسبه قطر لوله ها در کولرهای گازی اینورتر و معمولی متفاوت می باشد. 
ظرفیت ذکرشده برای برخی از کولرهایی که به‌صورت قاچاق و از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شوند (مثل کولرهای بانه‌ای) غیرواقعی است و در هنگام خرید این کولر گازی‌ها باید از واقعی بودن ظرفیت آن‌ها مطمئن شوید.
درصورتی‌که ظرفیت کولر کمتر از ظرفیت موردنظر برای سرمایش و گرمایش یک فضا باشد، بیش از میزان معمول کار می‌کند و این اتفاق باعث افزایش استهلاک و کاهش طول عمر مفید آن و از همه مهم‌تر افزایش مصرف برق آن می‌شود.

نمایندگی کولر گازی در کرج