گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/03/26 - 13:11
كد :79

دلایل ریزش آب از کولر گازی

یکی از معمول ترین ایراداتی که کولرهای گازی در فصل تابستان با آن مواجه می شوند سرازیر شدن آب از پنل داخلی آن یا همان آبریزی کولر گازی می باشد. زمانی که این ایراد و مشکل خودش را نشان میدهد، قابلیت بهره بردن از این دستگاه از بین می رود و همینطور خسارات خیلی زیادی را برای منزل پدید می آورد.

دلایل ریزش آب از کولر گازی

یکی از شایع ترین مشکلاتی که کولرهای گازی در فصل تابستان با آن روبرو می شوند آب ریختن از پنل داخلی آن یا همان آبریزی کولر گازی می باشد. در این مقاله به بررسی دلایب ریزش آب از کولر گازی می پردازیم.

کولر گازی و آب ریزی آن

کولرهای گازی یا همان اسپلیت‌ها در لیست محبوب‌ترین و پر کاربرد ترین سیستم‌های خنک‌کننده قرار دارند. در واقع مردم روز به روز بیشتر از این سیستم استفاده می‌کنند. آنچه از اسپلیت‌ها انتظار می‌رود، رساندن محیط به یک دمای مطبوع و خنک است، به خصوص در روزهای گرم فصل تابستان که جهت خنک شدن محیط از کولرهای گازی استفاده می‌شود.
اما بارها دیده شده که اسپلیت برعکس انتظارات کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد و در زمان اوج گرما ممکن است از پنل جلویی اسپلیت آب چکه کند و موجب خیس شدن دیوار و اطراف کولر شود که این امر می تواند به دلایل مختلفی باشد.

 

دلایل ریزش آب از کولر گازی

دلیل چکیدن آب از کولر گازی

شاید بتوان گفت یکی از معمول ترین ایراداتی که کولرهای گازی در فصل تابستان با آن مواجه می شوند سرازیر شدن آب از پنل داخلی آن یا همان آبریزی کولر گازی می باشد. زمانی که این ایراد و مشکل خودش را نشان می دهد، قابلیت بهره بردن از این دستگاه از بین می رود و همی نطور خسارات خیلی زیادی را برای منزل پدید می آورد که از جمله آن ها می توان به گچ دیوار، خراب شدن کاغذ دیواری و خراب شدن فرش اشاره کرد.

بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب

اولین علت برای چکه کردن آب از پنل کولر گازی، بسته شدن ناودانی است. همانطور که گفتیم آبی که از سرد شدن رطوبت هوا و میعان آن در کولر گازی به وجود می آید، از طریق قطعه ای به نام ناودانی به سمت لوله های خروجی هدایت می شود.
همچنین هوایی که به داخل پنل مکش می شود حاوی گرد و خاک و پرز است که همین ذرات معلق با رطوبت روی ناودانی ترکیب می شود و تبدیل به جرم هایی می شود که خروجی این قطعه را می‌بندد و در نتیجه آب پشت این سد جمع شده و روی پنل سرزیر می کند. بسته شدن آبریز یا ناودان کولر گازی را از دو روش می توانید رفع کنید، البته انجام این کار به تخصص و مهارت اولیه نیاز دارد، در صورتی که تخصص لازم را ندارید از خدمات تعمیر کولر گازی استفاده کنید.

کثیفی و مسدود شدن فیلترهای کولر گازی

اگر فیلترهای کولرگازی خراب یا مسدود شوند، هوا در آن به خوبی جریان پیدا نخواهد کرد. این فرآیند کولرگازی را دچار یخ‌زدگی می‌کند. یخ، با خاموش شدن کولر، آب می‌شود. این آب شروع به حرکت می‌کند و به‌صورت چکه چکه بیرون می‌ریزد.
سعی کنید فیلترهای هوا را چند هفته یک بار چک کنید. با فرچه‌ نرم یا یک دستمال تمیز، فیلترها را از آلودگی پاک کنید و از مشکل نشت آب راحت شوید. این مشکل با پاک کردن یا تعویض فیلتر به راحتی حل می‌شود و شما را از یک خرج بزرگ برای تعمیر نجات خواهد داد.

شکستن پمپ کندانسور کولر گازی

اولین قسمتی که باید آن را بررسی کنید پمپ کندانسور است چرا که ممکن است شکسته باشد. برای فهمیدن این که آیا مشکل از پمپ کندانسور است یا نه، می توانید رو ی صفحه ی کندانسور آب بریزید. اگر پمپ به درستی کار کند باید آب اضافی را به بیرون پمپاژ کند. اگر آب اضافی را پمپاژ نکرد بررسی کنید و ببینید که آیا به پمپ برق می رسد.اگر به پمپ برق برسد، مشکل یا از خود کندانسور و یا از موتور آن می باشد. بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید تا مطمئن شوید مشکل از کدام قسمت است و سپس آن را تعمیر کنید.

عایق نبودن لوله کولر گازی

یکی دیگر از علل شایع آبریزش کولر گازی، عایق نبودن لوله‌های آن خصوصاً لوله‌های زیر یونیت داخلی است که باعث ریزش آب از لوله ها می‌شود. لوله‌های کولر گازی مخصوصاً لوله برگشت یا لوله گاز بسیار خنک است و اگر با عایق کاملا پوشانده نشود رطوبت هوا که روی آن جمع می شود به‌صورت مایع و قطره‌ ای به داخل منزل می ریزد.

کم شدن گاز مبرد در کولر گازی

کم شدن گاز کولر، خواه به دلیل نشتی آن و خواه به دلیل مصرف شدگی باعث یخ‌زدگی کولر گازی از جمله  پنل و لوله های فین پنل می شود. پس از خاموش شدن کولر گازی، این یخ زدگی ها به آب تبدیل شده و به داخل ناودانی می‌ریزد و در نتیجه از پنل کولر خارج می شود. با سرویس کولر گازی می توانید در زمان مناسب گاز کولر گازی خود را شارژ کنید یا از نشتی آن باخبر شوید.

خرابی پمپ تخلیه آب در کولر گازی

پمپ تخلیه آب کولر گازی که در زیر کویل خنک کننده قرار دارد، آب را به منظور جلوگیری از نشت به صورت کامل تخلیه می کند. هنگامی که به دلیل تجمع گرد و غبار و آلودگی این پمپ خراب شود، منجر به چکه کردن و آب ریختن کولر گازی می شود.

نمایندگی کولر گازی در کرج